Kolorowanki antystresowe Pomoce terapeutyczne

Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację osób starszych?

Opiekunowie osób starszych powinni zadbać o to, aby ich podopieczni jak najdłużej zachowali sprawność ruchową i intelektualną. W terapii osób starszych wykorzystywane są obecnie bardzo różne pomoce. Do tych, które są nie tylko ciekawe, ale też bardzo skuteczne zalicza się kolorowanki antystresowe, puzzle, układanki, gry. Pomoce te mogą być wykorzystywane zarówno w placówkach opiekuńczych, oddziałach rehabilitacyjnych oraz w domu. 

Zalety korzystania z kolorowanek i innych pomocy terapeutycznych 

Psycholodzy już dawno temu doszli do wniosku, ze kolorowanie to świetny sposób na stres. Kolorowanki antystresowe pomagają osobom starszym pozbyć się stresu. Ułatwiają im także wyciszenie się, redukują również napięcie mięśniowe. Kolorowanki antystresowe dla seniorów przygotowano specjalnie z myślą o potrzebach osób starszych. Z kolorowankami dla dzieci łączy jet tylko pierwszy człon nazwy. Kolorowanki przygotowano w taki sposób, aby stymulowały one do pracy obie półkule mózgowe. Pozostawiono w nich wiele wolnych miejsc, aby seniorzy mogli wykazać się kreatywnością. Kolorowanie zmusza do pracy także dłonie. Aby obrazek został pokolorowany, palce muszą intensywnie pracować. Kolorowanie to więc sposób także na ćwiczenie małej motoryki. 

Kolorowanki dla seniorów przygotowano tak, aby mogły z nich korzystać również osoby, które mają problemy ze wzrokiem. Z większości z nich mogą korzystać nie tylko w pełni sprawne intelektualnie osoby starsze, ale też seniorzy cierpiące na chorobę Alzheimera lub demencję. W pierwszym stadium tych schorzeń kolorowanki sprawdzają się bardzo dobrze. Wśród kolorowanek dla seniorów do wyboru są zarówno takie do malowanie kredkami jak i farbami. Ich niewątpliwym atutem jest przystępna cena oraz to, że można je kupić nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także internetowych. 

Różne rodzaje pomocy terapeutycznych dla seniorów 

Malowanie kredkami, akwarelkami, a nawet tylko wodą po specjalnych kartkach to nie jedyne rodzaje aktywności dla seniorów. Jako forma terapii osób starszych świetnie sprawdzają się także różnego rodzaju gry, układanki i puzzle. Podobnie jak kolorowanki, także gry, puzzle i układanki są dostosowane są do potrzeb osób starszych. Gry dla seniorów mają proste zasady. Wiele z nich to gry, w które seniorzy z pewnością grali w czasach swojej młodości. Do takich gier należy między innymi popularny Chińczyk. Gry wymagają oczywiście angażują równie inne osoby, a to oznacza, że są one bardzo pomocne w socjalizacji seniorów. Układanki i puzzle dla seniorów wyróżniają się dużymi elementami, dzięki czemu mogą z nich korzystać także osoby mające problemy ze wzrokiem. Gry, puzzle i układanki są wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości. Wszystkie materiały są bezpieczne. Kształty, kolory i rozmiary wybrano tak, aby w jak najlepszy sposób stymulowały pamięć  i koncentrację oraz umożliwiały ćwiczenie małej motoryki.

Pomoce terapeutyczne przygotowane z myślą o osobach starszych są bardzo ciekawą formą terapii. Korzystające z nich na co dzień osoby dłużej zachować sprawność umysłową i fizyczną.

administrator

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

*