Pomoce terapeutyczne

Jak walczyć z demencją?

Demencja to bardzo złożony i niestety wyjątkowo nieprzyjemny problem, który dotyka osoby w podeszłym wieku. Nie jest to bowiem typowe schorzenie fizyczne, do którego seniorzy są siłą rzeczy przyzwyczajeni. Nie powoduje ona ograniczenia w prędkości chodzenia, nie skutkuje ograniczeniami ruchowymi niektórych stawów czy szybkim męczeniem się w czasie nawet niewielkiego wysiłku. Demencja to schorzenie, które atakuje przede wszystkim umysł człowieka i robi to w sposób niesamowicie wręcz podstępny, ponieważ można zachowywać przez bardzo długi czas zdolność do tworzenia skomplikowanych modeli matematycznych, ale nie poznawać własnych dzieci lub zapominać, gdzie na parkingu pozostawiło się własny samochód. Choroba potrafi podążać bardzo różnymi ścieżkami. Ważne jest, by odpowiednio z nią walczyć.

Brak działania to poważny problem

Demencja może być zwalczana, ale ważne jest, żeby walka rozpoczynała się możliwie jak najszybciej. Nie ma bowiem możliwości, by kłopoty powstałe w wyniku fizycznych zmian w mózgu zostały w jakikolwiek sposób cofnięte czy wyleczone. Walka z demencją to tak naprawdę jej zatrzymywanie, chociaż warto w tym miejscu dodać, że bardzo istotne znaczenie ma stan psychiczny osoby nią dotkniętej oraz jej ogólne przyzwyczajenia, nawyki. Rozpoczęcie odpowiedniej rehabilitacji nawet na stosunkowo późnym etapie choroby wciąż pozwoli na robienie wielu rzeczy, które mogły się wydawać już nieosiągalne. Ludzki umysł, mózg, jest w stanie bardzo elastycznie adaptować się do zmieniających się warunków i chociaż limitacji czysto fizycznych nie da się przeskoczyć, zrobić można naprawdę wiele.

Odpowiednia stymulacja

Mózg ćwiczy się poprzez jego stymulowanie, co oznacza normalną pracę, ale o charakterze dostosowanym do konkretnych potrzeb seniora. Zazwyczaj bardzo pomocne są w tym specjalne pomoce sensoryczne, czyli narzędzia rehabilitacyjne, których zadaniem jest stymulowanie mózgu w odpowiedni sposób. Do pomocy sensorycznych zaliczamy bardzo wiele rzeczy o różnej postaci. Mogą to być gry logiczne i nawet zręcznościowe, które są świetną pomocą na początku choroby. W późniejszych etapach pomocami sensorycznymi stają się kolorowanki i proste gry karciane, a w ostatnich stadiach choroby przydatne mogą się stawać nawet odpowiednie zapachy lub kształty, które można dotknąć i w ten sposób stymulować umysł. 

Drugi człowiek jako pomoc terapeutyczna

W przypadku demencji ogromne znaczenie mają relacje międzyludzkie i ciągłe interakcje. To drugi człowiek jest najczęściej najlepszą pomocą sensoryczną i chociażby dlatego warto jest spędzać jak najwięcej czasu ze swoimi wnukami. Ich obecność, stymulacja przez nich oferowana, mogą na każdym stadium choroby zdziałać na pewno bardzo dużo. 

Na koniec warto wspomnieć o terapii tańcem, która teoretycznie także może być skuteczna, ale jak na razie nie potwierdzono naukowo żadnych zmian w tej kwestii. Najprawdopodobniejsza wydaje się teoria mówiąca o tym, że pozytywny wpływ ma tu głównie sam aspekt społeczny, a nie taniec jako taki.

administrator

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

*