Kolorowanki antystresowe

O antystresowych kolorowankach dla seniorów

Coraz więcej osób w naszym otoczeniu to seniorzy. Wielu z nich jest w świetnej kondycji zarówno psychicznej jak i fizycznej. Niestety, są także seniorzy cierpiące na różne schorzenia, w tym na demencję i chorobę Alzheimera. W przypadku seniorów z tymi przypadłościami stosowane są bardzo różne formy terapii. Farmakoterapia jest tylko jedną z nich. Terapia nie jest w stanie wyleczyć demencji ani choroby Alzheimera, może jednak powstrzymać ich rozwój. Do form terapii wykorzystywanych wyjątkowo często należy arteterapia. Przynosi ona bardzo dobre efekty, a jedną z jej form jest terapia poprzez sztuki plastyczne. Zajęcia plastyczne, w których biorą osoby starsze bardzo dobrze wpływają zarówno na ich kondycję psychiczną jak i fizyczną. W czasie zajęć seniorzy mają do swojej dyspozycji między innymi różnego rodzaju kolorowanki. 

Rodzaje kolorowanek dla seniorów 

Kolorowanki antystresowe pojawiły się w naszych sklepach już jakiś czas temu. Oczywiście kolorowanki te różnią się trochę od tych, które przeznaczone są dla dzieci. Na pewno jednak spędzając czas na kolorowaniu osoby starsze mogą się odstresować. Napięcie mięśni, które bardzo często towarzyszy osobom starszym po kilku czy kilkunastu minutach spędzonych nad kolorowanką ustępuje. Kolorowanki antystresowe przeznaczone dla seniorów zostały przygotowane w taki sposób, aby pobudzały obie półkule mózgowe. Duży nacisk w tych kolorowankach kładziony jest na pobudzania prawej półkuli mózgowej, która jest odpowiedzialna za myślenie kreatywne. W kolorowankach pozostawiono więc wiele pustych miejsc, na których seniorzy mogą coś dorysować od siebie. Kolorowanie obrazków to również sposób na to, aby ćwiczyć palce i wzrok. Sprawne dłonie dla seniorów są bardzo ważne, dzięki temu mogą być bardziej samodzielni. 

Warto wspomnieć, że wśród kolorowanek dla seniorów są nie tylko te do malowania kredkami, ale także takie, które można malować wykorzystując farby. Plusem jest to, że kolorowanki mogą być być wykorzystywane także w domu.

Różne rodzaje pomocy terapeutycznych dla seniorów

Zajęcia terapeutyczne dla osób starszych mogą być prowadzone w bardzo różnej formie. W sprzedaży dostępne są obecnie gry i zabawy terapeutyczne specjalnie przygotowane z myślą o seniorach. Dzięki nim osoby starsze mogą ćwiczyć nie tylko dłonie, ale także pamięć i koncentrację. Dostępne w wielu stacjonarnych i internetowych sklepach pomoce terapeutyczne dla osób starszych zmuszają do aktywności większość zmysłów. Do pomocy terapeutycznych zalicza się różnego rodzaju gry towarzyskie, puzzle i układanki. Elementy gier, układanek i puzzli są duże, a zasady gier towarzyskich bardzo proste. Dzięki temu, że elementy są w dużych rozmiarach, mogą z nich korzystać także osoby, które mają problemy ze wzrokiem.

Gry, układanki, puzzle czy antystresowe układanki to pomoce terapeutyczne, które mogą być wykorzystywane nie tylko w terapii osób starszych cierpiących na demencję i chorobę Alzheimera. Są one przydatne także w terapii osób po udarach. Można z nich korzystać również w domu.

administrator

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

*