Pomoce sensoryczne

Przebieg demencji

Demencja może mieć różne podłoża. Czasami można ją zidentyfikować jako określoną chorobę. Najbardziej znanym ze schorzeń powodujących demencję jest choroba Alzheimera, czyli zmiany demielinizacyjne w zakresie neurytów i dendrytów, ważnych części neuronów. Do demencji dochodzi także w wyniku problemów zdrowotnych z ciśnieniem tętniczym, nieprawidłowym rozwojem naczyń krwionośnych, może to być efekt przewlekłego niedotlenienia lub mikrowylewów w mózgu, a czasami też przyczyna nie jest znana w ogóle, albowiem organizm człowieka jest bardzo skomplikowany. Po prostu demencja postępuje. Określenie źródła demencji jest istotne o tyle, że czasami można z nim skutecznie walczyć, a nawet jeśli jest to mało realne, można lepiej dopasować metody zwalczania samej demencji. Źródło demencji jest bowiem zawsze skorelowane z charakterem wstępnych objawów i sposobami ich nasilania się. 

Typy demencji

Demencja jest czasami utożsamiana z zaburzeniami typu alzheimerowskiego, co jest mimo wszystko błędem, bo chociaż jest to najczęstszy rodzaj demencji, bynajmniej nie jest jedyny. W takim przebiegu choroby dochodzi w pierwszej kolejności do utraty pamięci deklaratywnej, co skutkuje trudnościami w zapamiętywaniu nowych rzeczy oraz, później, w wykonywaniu prostych czynności wymagających orientacji w przestrzeni czy zapamiętywania informacji roboczych. Taka osoba będzie posiadała pełną wiedzę zawodową, a zautomatyzowane czynności będzie wykonywała bez problemu, ale nie będzie pamiętała, po co poszła do kuchni. Z czasem będzie tracić orientacje terenie i zdolność do wykonywania prostych czynności typu zapinanie guzików, ale może wciąż doskonale operować zaawansowanymi teoriami fizycznymi. 

Drugi popularny typ demencji związany jest z degeneracja płatów czołowych i skroniowych. Czasami trudno jest wtedy o postawienie odpowiedniej diagnozy, ponieważ problemy z zapamiętywaniem, utożsamiane z demencją, pojawiają się stosunkowo późno. Pacjent może zapamiętywać równie dobrze, jak nastolatek, ale będzie się czuł zagubiony, rozdrażniony i miewał zaburzenia psychiczne. Będzie też skory do agresji. Szybko pojawia sie afazja i agnozja. 

Inne zaburzenia, na przykład spowodowane urazami, bywają mało specyficzne, przez co pacjent może tracić pozornie przypadkowe funkcje, zachowując inne funkcje na normalnym poziomie.

Przeciwdziałanie demencji

Przeciwdziałanie demencji powinno wykorzystywać pomoce sensoryczne, czyli narzędzia rehabilitacyjne wspierające pracę umysłu chorego. Powinny być one dopasowane do potrzeb danej osoby i tak na przykład kolorowanki w charakterze pomocy sensorycznych znakomicie sprawdzają się tam, gdzie pacjenta trzeba przede wszystkim wyciszać i uspokajać. Z kolei z pomocami sensorycznymi o postaci gier i zabaw pracować powinny przede wszystkim osoby, u których zapamiętywanie nowych informacji to największy problem. Trzeba pamiętać, że demencja to zawsze stres, więc wszystkie pomoce sensoryczne o charakterze relaksacyjnym są zawsze dobrym pomysłem we wszystkich przypadkach.

administrator

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

*